Interpretacje wybranych przepisów: Dopuszczalność egzekucji ze świadczeń z pomocy społecznej
- Szczegóły
- Kategoria: FAQ
- Odsłony: 10144
Dopuszczalność egzekucji ze świadczeń z pomocy społecznej
Na mocy art. 833 § 6 kpc, w treści nadanej przez ustawę o zmianie ustawy o pomocy społecznej i niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 40, poz. 229), nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne, świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe, dla sierot zupełnych oraz świadczenia z pomocy społecznej.
Wyżej przytoczony przepis wszedł w życie 31 marca 2010 r. i od tego dnia stanowi samodzielną podstawę umorzenia postępowania egzekucyjnego z zasiłków stałych i zasiłków okresowych (art. 824 §1 pkt 2 kpc w związku z art. 833 § 6 kpc).
Zmiana wprowadzona do Kodeksu Postępowania Cywilnego przez ustawę z dnia 12 lutego 2010 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej i niektórych innych ustaw ( Dz. U. Nr 40, poz. 229) nie zawiera przepisu przejściowego, który umożliwiałby dalsze prowadzenie wcześniej wszczętych czynności egzekucyjnych w stosunku do świadczeń z pomocy społecznej, co oznacza, iż przepis 833 § 6 kpc w obecnym brzmieniu, ma zastosowanie do wszystkich egzekucji, również tych wszczętych i niezakończonych przed dniem 31 marca 2010 r.
Ustawodawca dokonał również nowelizacji art. 831 ustawy Kodeks postępowania cywilnego ustawą z dnia 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 7, poz. 45), która weszła w życie 19 kwietnia 2010 r. Ustawa zawiera przepis przejściowy, art. 4 ust. 1, który stanowi, iż w sprawach wszczętych i niezakończonych w danej instancji stosuje się przepisy dotychczasowe.
Należy jednak wskazać, iż w dniu wejścia w życie drugiej ustawy zmieniającej, zawierającej ww. przepis przejściowy, przepisem dotychczasowym był już art. 833 § 6 kpc w nowej wersji, tj. wyłączający spod egzekucji świadczenia z pomocy społecznej, jako iż wszedł on w życie wcześniej tj. 31 marca 2010 r.
W świetle powyższego należy wskazać, iż przepis art. 833 § 6 kpc w treści nadanej przez ustawę z dnia 12 lutego 2010 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej i niektórych innych ustaw stanowi samodzielną podstawę umorzenia postępowań egzekucyjnych ze świadczeń pomocy społecznej wszczętych przed dniem 31 marca 2010 r. (art. 824 §1 pkt 2 kpc w związku z art. 833 § 6 kpc). Dłużnik, któremu odmówiono umorzenia, może złożyć skargę na czynności komornika do sądu egzekucyjnego, pozostawiając ocenie sądu kwestię prawidłowości prowadzonego postępowania.
Należy również zaznaczyć, iż obecnie komornicy nie mogą wszczynać postępowań egzekucyjnych ze świadczeń pomocy społecznej, gdyż stoją temu na przeszkodzie zarówno przepis art. 831 § 1 pkt 6 k.p.c. , jak i art. 833 § 6 k.p.c.
Niniejsze stanowisko poparł Minister Sprawiedliwości w piśmie do Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 czerwca 2010 r.
Źródło: Serwis internetowy MPiPS